دسته‌بندی نشده

تعریف بیانیه مأموریت محتوا در تدوین استراتژی محتوا

تعریف بیانیه ماموریت اولین قدم در راه طولانی برای ارتباط است.

ما ماموریت مان را اعلام می کنیم. به عبارتی قصد داریم سند همپوشانی بین اهداف کسب و کار مان و نیازهای مخاطبانمان را نشان دهیم.

این متن کوتاه در حقیقت همون بیانیه ماموریتی هست که دنبالش هستیم. بنابراین شما باید به عنوان قسمتی از داراییتون به محتوا نگاه کنید و طبیعتا اونو سرپرستی و هدایت کنید و رشد بدید.

مأموریت محتوا هر اقدامی که در محتوای ما انجام میشه رو پشتیبانی می کنه (یا رد می کنه). در مورد چیزی مطمئن نیستید؟ ماموریت را بررسی کنید اگر مناسب نبود ،رهاش کنید.به همین راحتی! 

محتوای ما چه سودی برای بینندگان دارد ؟

نکته مهم اینه که باینه ماموریت ما باید سودی که مخاطب ما از توجه به محتوای ما میکنه رو بطور واضح اعلام کنه .اگر برای آنها سودی نداشته باشیم، ما توجهی که دنبالشیم رو به دست نمی آریم، بازدیدکنندگان را جذب نمی کنیم و هیچ تقاضایی رو ایجاد نخواهیم کرد.

ارتباط نیاز مخاطب با محتوای ما

اگر چه ممکنه که این موضوع در بیانیه ماموریت مستند نشه، اما به یاد داشته باشید که انواع محتواها فراتر از فرمت های رایج که به ذهن میرسند هست.فرمت هایی مانند:

  • محتوای مستقیم در خصوص کسب و کارمون (با رویکرد پژوهشی)
  • اعلام نظر های محکم و جهت ده
  • پست های مهمان (روشی برای ایجاد ارتباط با نوشته های دیگر افراد مرتبط با کسب و کار ما در سایر سایت ها یا سرویس های بلاگ)
  • مصاحبه ها و محتواهای تجمیعی 
  • ویدئو، صوت ، پخش زنده 


یادتون باشه , بازاریابان محتوای بزرگ عادت دارن یک جریان بی پایان از پست های وبلاگ منتشر کنند!

 انتشار بیانیه ماموریت محتوا ضروری است؟

بله! این وعده ما به مخاطبان مان هست. هیچ دلیلی وجود  نداره که اونو به صورت عمومی به اشتراک نگذارید. به نظر من مأموریت محتویات وبسایتتون باید در بالای وب سایت جایی برای خودش داشته باشه! قطعا شکل اونو طراحی میکنید دیگه.درسته ؟  

طبق بررسی های من , کسب و کارهایی که دارای مأموریت محتوای مستند شده هستند، سه برابر بیشتر احتمال اش هست که در بازاریابی موثر باشند. با این حال، هنوز آمار نشون میده بسیاری اهمیت مستند سازی بیانیه ماموریت رو درک نکردند!!

موارد زیر رو بیاد داشته باشید :

  • منابع کسب و کار تون در یک تحلیل داخلی و خارجی مستند کنید.
  • جامعه مخاطبین هدف رو شناسایی کنید.
  • نیاز های اونها رو بدرستی تحلیل کنید.
  • نقش محتوا رو در چگونگی تامین نیاز بینندگان بسنجید 
  • نقش محتوا رو در شکل گیری هویت برند محاسبه کنید.

و یه پیشنهاد کاربردی برای شما که این محتوا رو مطالعه فرمودید.یک قالب برای نوشتن بیانیه ماموریت از زبان ‘مگان کَسی’ .کافیه متن داخل پرانتز رو برای کسب و کار خودتون جایگزین کنید :

محتوایی که ما تولید میکنیم مجموعه ما را در دستیابی به (هدف) و (هدف) با تولید محتوای (صفت) و (صفت) یاری میکند که منجر به احساس (نوع حس) یا (نوع حس) در  (مخاطبین) میشود تا در (کار) یا (کار) توانمند شوند.

و نکته امروز اینکه !! یادتون باشه جاده موفقیتتون،با کمپین های بازاریابی که مخاطبان اشتباه را هدف قرار داده اند، محتوای اشتباهی را ایجاد کرده اند یا سعی در ایجاد ارتباط در یک شبکه اجتماعی نامناسب داشتند منتهی به سراشیبی سقوط میشه!!.

موفق باشید…

امیر حسین اکبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا