معرفی کتاب های ورق زده

نقد و بررسی کتاب همه دروغ می‌گویند!

اگر همه دروغ می‌گویند پس چه کسی راست می‌گوید؟ گفته‌های مردم در مورد خودشان، درآمدشان، عقاید و جهت‌گیری‌های اجتماعی‌شان اندکی با چاشنی دروغ همراه است. اغلب افراد در پاسخ به پرسش‌های حضوری و نظرسنجی‌ها در گفتن حقیقت اغراق می‌کنند. اما آنها تنها در یک موقعیت حقیقت را می‌گویند و آن زمانی است که با اینترنت و گوگل تنها باشند. کاربران هرروزه اطلاعات زیادی را به اینترنت اضافه می‌کنند. گوگل با داشتن حجم انبوهی از اطلاعات و داده‌ها از این اطلاعات به درستی استفاده می‌کند. کلان داده‌ها منجر به پیدایش علم جدیدی به نام «علم داده» شده است. متخصصین این حوزه کسانی هستند که با کمک الگوریتم‌ها حقیقت محض را از دل داده‌های کلان بیرون می‌کشند و واقعیت‌ها را بیان می‌کنند.

کتاب «همه دروغ می‌گویند» از ۳ فصل و ۸ مختلف بخش تشکیل شده است. سث استفنز، کارشناس کلان داده و نویسنده‌ی این کتاب از اهمیت کلان‌ داده‌ها و لزوم استفاده از آنها می‌گوید. او کاربردهای علم داده را در بخش‌های مختلف جامعه بیان کرده و هر یک را با مثال‌هایی حقیقی توضیح می‌دهد. یکی از ویژگی‌های این کتاب بیان واقعیت‌ها و مشکلات ملموس جامعه است. اشاره به واقعیت‌های موجود که از چشم افراد جامعه پنهان مانده است می‌تواند این کتاب جذاب را به یک کتاب غم‌انگیز و ناامیدکننده  تبدیل کند. در این رابطه می‌توان به آمار واقعی سقط جنین‌های خانگی، نژادپرستی و کودک آزاری اشاره کرد.

سث استفنز، دانشمند داده‌ی گوگل

 سث استفنز کارشناس داده‌ی آمریکایی در ۱۵ سپتامبر سال ۱۹۸۲ به دنیا آمد. او دانش آموخته‌ی رشته‌ی فلسفه از دانشگاه استنفورد بوده و مدرک دکترای خود را در رشته‌ی اقتصاد و در سال ۲۰۱۳ از دانشگاه هاروارد اخد کرده است. سث اسفنس به عنوان کارشناس داده در شرکت گوگل کار کرده است. کتاب «همه دروغ می‌گویند» کتاب اول اوست که حاصل تجربیات او در شرکت گوگل به شمار می‌آید. این کتاب برای او شهرت زیادی به همراه داشت. او اکنون در حال حاضر در نیویورک تایمز مشغول به کار است.

سوگیری مطلوبیت اجتماعی

سوگیری مطلوبیت اجتماعی یکی از دلایلی است که مردم را به دروغ گفتن وادار می‌کند. زیرا افراد با گفتن دروغ‌هایی به ظاهر کوچک و بی اهمیت سعی دارند  دیگران را تحت تاثیر قرار دهند. این موضوع حتی در پرسش‌نامه‌ها و نظرسنجی‌های ناشناس و غیر حضوری نیز صادق است. میل به مقبولیت اجتماعی موجب می‌گردد افراد در مورد حقوق، معدل دانشگاه، فعالیت‌های خیریه، شرکت در انتخابات و مصرف مواد مخدر دروغ بگویند. گرایش مردم به ساختن تصویری بی نقص از خود و کسب مقبولیت از جانب دوست، شریک تجاری و حتی پژوهشگران موجب می‌گردد مطالعه‌ی رفتار و افکار آنها با خطا روبه‌رو گردد و اطلاعات نادرستی را در اختیار نهادهای مرتبط قرار دهد.

کلان داده‌ها و کشف حقیقت

کلان داده‌ها از چند جهت اهمیت بسیاری دارد. در ابتدا باید گفت که داده‌های کلان داده‌ها هیچگاه دروغ نمی‌گویند. زیرا این اطلاعات از سوی رفتار سانسور نشده‌ و واقعیت‌های زندگی افراد جامعه جمع آوری می‌گردد. این مسئله در بررسی موضوعات حساسی مانند جهت‌گیری‌های سیاسی، تحلیل‌های جامعه‌شناسی اهمیت دو چندان دارد. دومین مولفه‌ای که کلان داده‌ها را با اهمیت جلوه می‌دهد سرعت تحلیل و آشکار سازی حقایق است. در این رابطه می‌توان به تمایل نژاد پرستی در برخی از ایالت‌های آمریکا اشاره کرد. استفسن در کتاب خود انتخابات سال ۲۰۰۴ آمریکا را مثال می‌زند. به عقیده‌ی اغلب افراد، شمال و جنوب آمریکا مرز نژاد پرستی به حساب می‌آید اما بنابر تحلیل کلان داده ها این مرز متعلق به مناطق شرقی و غربی آمریکا است. او هم‌چنین با بیان بررسی جوک‌های نژادپرستی نتیجه گرفته است که اوباما تنها به دلیل رنگ پوست خود رای‌های زیادی را از دست داده است. پیروزی اوباما در انتخابات این مسئله را به حاشیه می‌راند. اما رویکرد نژادپرستانه، نقش قابل توجهی در پیروزی ترامپ در سال ۲۰۱۶ ایفا کرده است. متخصصین داده معتقدند جوک‌ها و مطالب نژاد پرستانه‌ در بخش‌هایی از ایالات آمریکا بیش‌تر از سایر قسمت‌ها سرچ شده است. این نتایج ارتباط معناداری با رنگ پوست ساکنین و نتایج انتخابات و پیروزی ترامپ داشته است.

قابلیت دیگر کلان داده‌ها تمرکز بر یک بخش خاص از اطلاعات بسیار بسیار زیاد در دسترس است. نویسنده در این رابطه مسئله‌ی اسلام هراسی را عنوان کرده است. دانشمندان داده با تحلیل سرچ‌های مردم در این رابطه متوجه شدند  با تمرکز بر اطلاعات جدید و تحریک حس کنجکاوی مردم می‌توان مسئله را از یک زاویه جدید بررسی نمود. اوباما در یکی از سخنرانی‌های خود به جای بیان صحبت‌های کلیشه‌ای در مورد مسلمانان و اسلام هراسی تنها از «عبارت ورزشکاران و سربازان مسلمان» استفاده نمود که این جملات موجب افزایش جستجوهای مثبت و موثری نسبت به این موضوع شد.

داده‌های کلان انجام آزمون‌های علت و معلولی را بسیار آسان‌ کرده‌اند. پیش‌ترها برای انجام این دسته از آزمون‌ها که به A/B تست شهرت دارند به زمان و هزینه‌ی زیادی احتیاج بود. اکنون با استفاده از کلان داده‌ها می‌توان اطلاعات زیادی را از این آزمون‌ها استخراج نمود و رفتار کاربر را مورد تحلیل قرار داد. یکی از نکات منفی در استفاده از کلان داده‌ها، تنوع متغیرهای درگیر در آن است. افزایش الگوهای تصادفی موجب تحلیل غلط اطلاعات می‌گردد و دانشمندان در ارائه نتایج دچار اشتباه می‌گردند.

استفاده از کلان داده‌ها مزیت زیادی برای جامعه به ارمغان آورده است. اما امکان سو استفاده از این اطلاعات توسط نهادها و موسسات نیز وجود دارد. سواستفاده از حریم خصوصی مردم یکی از نگرانی‌های دانشمندان علم داده است.

بخشی از کتاب همه دروغ می‌گویند

همه دروغ می گویند.

مردم در ارتباط با تعداد نوشیدنی هایی که در مسیر خانه نوشیده اند دروغ می گویند؛ آن ها در ارتباط با تعداد دفعاتی که به باشگاه می‌روند. قیمت کفش های نوی خود و اینکه کتاب خاصی را خوانده اند. دروغ می گویند. آن ها به دروغ مرخصی استعلاجی می گیرند و می‌گویند در تماس خواهند بود در حالی که نخواهند بود. آن ها می گویند موضوع ناراحتی شان رفتار شما نیست در حالی که هست. آن ها می گویند شما را دوست دارند در حالی که ندارند. آن ها می گویند خوشحال اند زمانی که ناراحت هستند. آن ها می گویند به زنان علاقه‌مندند در حالی که به مردان علاقه دارند.

مردم به دوستانشان دروغ می گویند. به رئیسشان دروغ می گویند. به بچه ها دروغ می گویند. به پدر و مادرخود دروغ می گویند. آن ها به دکترها دروغ می گویند. به همسرشان دروغ می گویند. مردم به خودشان دروغ می گویند. و شکی نیست که به نظرسنجی ها هم دروغ می گویند.

و این هم نظرسنجی مختصر من برای شما:

آیا تا به حال در انتخابات تقلب کرده‌اید؟…..

آیا تا به حال راجع به کشتن کسی خیال بافی کرده‌اید؟….

وسوسه شدید دروغ بگویید؟ عده ی زبادی از مردم رفتارها و افکار خجالت آور را کم تر از آنچه که در واقعیت است در نظرسنجی ها اعلام می کنند. آن ها دوست دارند که خوب به نظر بیایند حتی اگر اکثر نظرسنجی ها به طور ناشناس و بی نام باشند. به این موضوع»«سوگیری مقبولیت اجتماعی» گفته می شود.

مقاله‌ای بسیار مهم در سال ۱۹۵۰ شواهد قدرتمندی از نحوه‌ی قربانی شدن نظرسنجی‌ها در دام این سوگیری ارائه می‌دهد. محققان داده‌هایی را از مراجع رسمی درباره‌ی ساکنین دنور جمع‌آوری کردند: چند درصد از آنان در رای‌گیری شرکت کرده‌اند. به خیریه کمک کرده‌اند و کارت کتابخانه دارند. سپس محققان از ساکنین نظرسنجی کردند که ببینند آیا نتایج هم‌خوانی دارد. نتایج شوکه کننده بود. آنچه ساکنین به نظرسنجی‌ها اعلام کرده بودند خیلی متفاوت‌تر از چیزی بود که محققان جمع‌آوری کرده بودند. باوجوداینکه کسی نام خود را بیان نکرده بود. تعداد زیادی از مردم درباره شرکت در انتخابات» موضع رأی دهی و کمک‌های خیریه خود اغراق کرده بودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا