معرفی کتاب های ورق زده

کتاب های برتر سال به انتخاب نیویورک تایمز

روزنامه آمریکایی نیویورک‌ تایمز پاییز امسال هم همچون سال‌های گذشته، فهرستی از بهترین کتاب‌ها را به انتخاب دبیران خود منتشر کرده است. در این فهرست ۱۰۰ اثر برجسته سال ۲۰۲۰ به انتخاب این روزنامه دیده می‎شود. 

رمان “سوختگی” اثر مگا ماجومدار، نویسنده هندی‌تبار ساکن امریکا یکی از این کتاب‌های منتخب نیویورک‌تایمز است. این رمان یک حمله تروریستی در یکی از کلان‌شهرهای هند را روایت می‌کند که در جریان آن، یک جوان بی‌گناه از بین تماشاچیان به‌طور اتفاقی و به اشتباه راهی زندان می‎شود. 

کتاب بعدی “شماس کینگ‌کنگ” اثر جیمز مک‌براید است که خشونتی ناگهانی و غیرقابل در رفتار یک شماس یا خادم کلیسا را روایت می‌کند. این کتاب شخصیت‌های عجیب و غریب متعددی دارد و مسائلی چون نژاد، جرم، نابرابری و … از مضامین آن است.

“همنت” اثر مگی اُفارل کتاب دیگری است که در این فهرست دیده می‌شود. این کتاب به زندگی همنت، تنها پسر ویلیام شکسپیر می‌پردازد که در سن ۱۱ سالگی و چند سال پیش از آنکه شکسپیر نمایشنامه هملت را بنویسد، درگذشت. این اثر را روایتی توامان از عشق و سوگ توصیف می‌کنند که از تبدیل مرگ یک کودک به هنر را به روایت کشیده است.

از دیگر کتاب‌های این فهرست می‌توان به “مرثیه‌های سرزمین مادری” از ایاد اختر نویسنده پاکستانی اشاره کرد. کتابی درباره مساله ملی‌گرایی که در روایت این کتاب از زمان حملات ۱۱ سپتامبر از مسلمانان ساکن امریکا دور و دورتر شده است. این اثر شخصی و آشکارا سیاسی است و گاهی شبیه به مجموعه مقالاتی است که تصویری چندوجهی از نویسنده ارایه می‌کند.

از دیگر کتاب‌های این مجموعه می‌توان به “آینه و نور” اثر هیلاری منتل، “شاگی بین” نوشته داگلاس استوارت، “سرزمین موعود” از باراک اوباما، قرص قرمز از هاری کنزرو، مرگ مسیح نوشته جی.‌ام. کوتسی، پادشاهی شیشه‌ای نوشته لورنس آزبورن، جک اثر مریلین رابینسون، فصل توفان از فرناندا ملچور، تک‌همسری از سو میلر، زندگی واقعی از برندون تایلر، خواهران نوشته دیزی جانسون و… اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا