دیجیتال مارکتینگ

آیا دریافت گواهینامه بازاریابی دیجیتالی حرفه ای بهتر از مدرک تحصیلی دانشگاهی است؟

بی شک مشاغل خاصی وجود دارن که قطعا به مدارک دانشگاهی معتبر نیاز دارن. اما وقتی که به بازاریابی دیجیتال می رسیم، جوانب مثبت و منفی یک جایگاه رو در مقابل نوع آموزش حتما باید بدقت بررسی کرد. همینطور انتخاب بین این دو حوزه بستگی به شرایط فردی و هدف گذاری که هر فرد در خوص جایگاه فعلیش و جایگاه اینده اش داره خواهد داشت. به عنوان مثال کسی که دارای لیسانس مدیریت بازاریابی هست و میخواد مهارت های تخصصی درباره ابزار های دیجیتال مارکتینگ رو مطابق نیاز روز بدست بیاره قطعا نیازمند گواهینامه های انلاین یا حضوری موسسات آزاد آموزشی خواهد بود . اما دانش آموز دوره دبیرستان که داره برای حضور در شغل بازاریابی برنامه ریزی میکنه قطعا نیازمند گرفتن مدرک لیسانس برای گزینش در شغل مورد نظر هست. از اونجایی که یکی از مهمترین دغدغه های من هم در گذشته این بود که آیا برای ورود به این حوزه باید آموزش اکادمیک ببینم یا اینکه از طریق موسسات آنلاین یا حضوری آموزشی (ترجیحا با مدرک بین المللی ) که با بهره گیری از ساختار استاندارد بصورت حرفه ای ایجاد شدن ,  به کسب دانش و مهارت بپردازم  , لذا تصمیم گرفتم در این زمینه مقاله ای آماده کنم.

واقعیت اینه که بازاریابی دیجیتال در همه دانشگاه های رایج به عنوان یک رشته و گرایش مجزا وجود نداره که موجب میشه تنها برخی از اصول پایه بازاریابی دیجیتال رو یاد بگیرن و ممکنه که آموزش جامع و متمرکز  برای تسلط بر بازاریابی اینترنتی صورت نگیره. قطعا آسیب های فعلی دانش بنیان نبودن مسیر حرکت سنتی دانشگاه ها هم مزید بر علت خواهد بود که نتیجه ای جز مدرک گرایی در پی نداشته. 

یک گواهینامه بازاریابی دیجیتال حرفه ای می تونه به علاقه مندان تمام مهارت هایی رو که برای موفقیت در دنیای بازاریابی اینترنتی لازمه رو در زمان کمتری و با هزینه بسیار پایین تر آموزش بده. از آنجایی که یک گواهی به طور کامل بر روی یک موضوع خاص متمرکزه، متقاضبان مجبور نیستند وقت خودشون رو صرف یادگیری چیزهایی که به آن اهمیت نداده اند یا به مسیر شغلی دلخواهشون مربوط نیست کنن.

اگر هنوز متقاعد نشدین بد نیست یکم دلایلم رو دسته بندی شده تر ارائه کنم!

۱.آیا آموزش ها متمرکز به هدف شغلی مشخص و حرفه ای هستند؟ 

صدور گواهینامه حرفه ای در بازاریابی دیجیتال وقتی عالی میشه که به دنبال دستیابی به اهداف مشخص حرفه ای در یک دوره کوتاه از زمان هستین. برای مثال، دوره های متمرکزی که در جهت تقویت  بهینه سازی برای موتور های جستجو (SEO ), تبلیغات کلیکی  (PPC)، بازاریابی محتوا یا بازاریابی در رسانه های اجتماعی، زمینه تولید محتوای سازماندهی شده (curated) را برای متخصصان فراهم میکنه تا بتونن مهارت هاشون رو در اون دامنه خاص ارتقا بدن تا اینکه یک آموزش جامع بازاریابی رو ببینند.  در مقابل کسب مدرک دانشگاهی زمانبندی طولانی تر و نرج برگشت سرمایه نامشخصی رو داراست.باید توجه داشته باشیم که مراکز آموزشی اکادمیک اغلب هدف مشخصی رو دنیال نمیکنن و بدنبال ارائه جوانب مختلفی هستند که بعضا تئوریک و منسوخ بوده یا راتباط کمی با هدف ما که بازاریابی دیجیتال هست دارند.

۲. صرفه جویی در زمان

صدور گواهینامه بازاریابی دیجیتال بسته به اینکه به دنبال چه تعداد مهارت در این زمینه هستید , به طور متوسط بین یک تا شش ماه طول خواهد کشید. در حالیکه، کسب مدرک تحصیلی بازاریابی دیجیتال (در صورتی که این گرایش در دانشگاه وجود داشته باشه)  ، می تونه تا چهار سال یا بیشتر طول بکشه. اگر به دنبال ارتقای یادگیری تون در مقاطع آموزش عالی هم باشید که قطعا دست کم ۳-۴ سالی هم به اون اضافه کنید. به نظر می رسه که زمان بیشتری را صرف این میکنید و این سوال پیش میاد که آیا لازم بود تمام این سال ها در دانشگاه صرف بشه در حالی که شما بدنبال شغلی حرفه ای در بازاریابی دیجیتال هستید؟ در حالیکه طی دوره حرفه ای جهت کسب  گواهینامه ازاد ، می تونه همه مهارت هایی که برای موفقیت نیاز دارید رو آنهم بصورت کاربردی تر و متناسب با نیاز بازار روز در اختیارتون بزاره.

۳. صرفه جویی در هزینه

برای دریافت گواهینامه های بازاریابی دیجیتال به دلایل مختلف به اندازه مدارک تحصیلی هزینه نمیشه:

دوره های صدور گواهینامه از زمان کمتری برخوردار هستند، بنابراین طبیعتا هزینه های عملیاتی در سراسر مراکز آموزشی کمتره.
همچنین، دوره های گواهینامه بازاریابی دیجیتال معروف و بین المللی مانند متخصص بازاریابی دیجیتال Coursera کاملا آنلاین هستند، بنابراین هزینه های اجرایی عملیاتی وجود نداره. هر دوره در Coursera توسط مربیان برتر از بهترین دانشگاه ها و موسسات آموزشی جهان آموزش داده می شود. دوره های آموزشی عبارتند از: سخنرانی های ویدئویی ضبط شده، تکالیف خودکار و تجربیات بازبینی شده، و انجمن های گفتگو اجتماعی. هنگامی که یک دوره را به پیان میبرید، یک مدارک مدارک الکترونیکی قابل اشتراک گذاری دریافت خواهید کرد.
دانشجویان نیز مجبور به نگرانی در مورد هزینه های حمل و نقل و زندگی در هنگام رفتن به کلاس نیستند. از سوی دیگر، کسب مدرک دانشگاهی اغلب نیازمند حضور در برخی مراکز صنعتی و تجاری برای انجام تکالیف درسی در طول ترم هم هست که می تونه به هزینه آموزش عمومی افزوده بشه.

۴. فراگیری و توسعه یک مهارت خاص

اکثر دوره های گواهینامه بازاریابی دیجیتال یک مجموعه مهارت خاص مانند PPC، SEO، بازاریابی محتوا، تجزیه و تحلیل وب، و یا بازاریابی رسانه های اجتماعی را ایجاد می کنند.جهت گیری هر کدام از این مهارت ها به آمادگی و ایفای نقش در کاری که دارای تقاضای بالا هستند، متمرکزند. مدرک دانشگاهی در بازاریابی یا بازاریابی دیجیتال، بیشتر متمرکز بر دانش نظری در مورد اصول بازاریابی هست. همه ما خوب میدونیم که چنین دانش نظری اغلب در شرایط عملی در شرایط کار کمک حال ما نخواهد بود هر چند پایه تفکر عمیق رو در ما ایجاد میکنه. به عنوان مثال، خوبه که بدونیم که اصول تقسیم بندی بازار و هدف گذاری چیه , اما اگر مهارت های بازاریابی دیجیتال ویژه را ندیده باشین، مانند چگونگی راه اندازی و نگهداری کمپین های تبلیغاتی Google، دانش تئوری نمی تونه کمک زیادی کنه. این جاییه که دانش عملی ناشی از یک گواهینامه حرفه ای در PPC و یا بازاریابی موتور جستجو (SEM) بسیار موثر خواهد بود.

به این آمار توجه کنید : ۹۳ درصد از فارغ التحصیلان MBA در هند در آوریل ۲۰۱۶ به دنبال مطالعات انجام شده توسط اتاق بازرگانی و صنایع وابسته به هند (Assocham) در هند بیکار هستند.

این مطالعه میگه که به استثناء فارغ التحصیلان مؤسسه مدیریت نخبگان هند (IIMs) و ۲۰ موسسه رتبه بندی شده برتر که پذیرش مشخصی دارند ، اکثر MBA ها یک شیفت کاری ۸ یا ۹ ساعته برای ۱۰،۰۰۰ روپیه یا حتی کمتر انجام می دن. این به این دلیله که اونها مهارت های حرفه ای ندارند و بازار نیاز به کارشناسانی داره که بتونند مشکل دنیای واقعی را حل کنند.بنابراین، روند رو به رشدی برای ثبت نام در برنامه های تخصصی در مقایسه با MBA عمومی، بجز فارغ التحصیلان نهادهای مدیریت برتر مانند IIMs، ISB , وجود داره .

۵. انعطاف پذیری در حین یادگیری

یکی از مزیت های بزرگ دریافت گواهینامه بازاریابی دیجیتال اینه که اکثر دوره های آنلاین در دسترس هستند و شما می تونید از هر نقطه در هر کجا که بخواهید به اینترنت دسترسی پیدا کنید. اینکه آیا شما در منزل هستید، از طریق محل کار  یا در تعطیلاتو… چندان مهم نیست. یادگیری آنلاین به شما امکان انعطاف پذیری در هر جایی و پست هر دستگاه  رو ممکن میکنه.

این نوع آموزش ها برای کسانی که شاغل هستند (امکان تحصیل تمام وقت ندارند) و در زندگی شخصیشون چالش هایی دارند هم مناسب تره.شما می تونید با انتخاب گواهینامه های انلاین دوره ها رو فقط با نشستن توی خونه و بدون هیچگونه درگیری در خارج به پایان برسونید.

۶. گواهینامه های آزاد به طور گسترده پذیرفته و به رسمیت شناخته شده اند.

امروزه بسیاری از گواهینامه های بازاریابی دیجیتال حتی بیشتر از سایر دانشگاه ها ارزش و اعتبار دارن. یکی از دلایل این امر اینهکه شرکت های بزرگ چند ملیتی ارزش این دوره های حرفه ای را به رسمیت می شناسند و به توافق با ارائه دهندگان این گواهینامه ها می رسن. شرکت ها با بحران مهارت های گوناگون، با کمبود متخصصان متخصص ماهری که آموزش های صنعتی رو دریافت کرده اند، دست و پنجه نرم میکنندو این براشون مهمه که شما ماهر و متخصص باشید نه اینکه مدرک دانشگاهی خاصی داشته باشید.

۷. آموزشگاه ها همیشه در حال بروز کردن دوره ها هستند 

آموزش رایج مانند برنامه های دانشگاهی به طور معمول برای مقابله با نیازهای متغیر صنعت طراحی نشدند. در حالیکه گواهینامه های آنلاین به طور خاص با این هدف طراحی و اجرا میشن. در نتیجه این دوره ها توسط حرفه ای ها و اساتید متخصص طراحی و اجرا میشن که نتیجتا می تونید در مجموع انتظار داشته باشید که این دوره ها با آخرین تغییرات و روند صنایع در ارتباط باشن . این موضوع در دنیای بازاریابی دیجیتال بسیار مهمه ، چرا که با چیزهایی که دائما در حال تغییر و تحول هستند سروکار داره.

ارائه دهندگان گواهینامه بین المللی مشهور به گرفتن بازخورد از دانش آموزان تکیه می کنن  تا تعیین کنند کدام مربی ها خوب هستند و کدام نه. اونها از این بازخورد سازنده برای طراحی برنامه های آموزشی آینده  هم نهایت  استفاده می کنن تا بازار آموزشی خودشون رو توسعه بدن.

یادگیری آنلاین می توانه فراگیران رو  با تمرکز بر پروژه های مختلف و کمک های هدایت شده از طریق معلمین آموزشی شناخته شده، مانند مواردی که در دوره های Coursera ارائه می شن، کمک کنه تا نقاط قوت و ضعف خود را به حداقل برسونن .

نتیجه گیری 

به شخصه فکر میکنم انتخاب هر دو حوزه آموزشی باید در دستور کار یک بازاریاب دیجیتال قرار بگیره. بدون آشنایی با مبانی آموزشی و نظری یک رشته نمیتوان در یک حوزه عمیق شد و نهایتا در اون به خلاقیت رسید.اما از طرفی به دلیل مشکلات نظام آموزش عالی ما و نیز مدرک گرایی در این بخش انتظار آموزش های کاربردی در این شیوه معقول نیست .باید توجه کرد که نکته مهم در خصوص انتخاب دوره های آزاد میزان تناسب یا fit بودن اونها با شرایط فردی شما و اهداف آتی تون هست.آموزش های کوتاه مدت حرفه ای چه در بخش آنلاین و چه حضوری به دلیل انعطاف پذیری بالا و توجه به نیاز های روز بازار کاری میتونه یکی از بهترین راهکار ها برای توسعه مهارت های تخصصی در فرد باشه و با زمان و هزینه کمتری شما رو تبدیل به یک متخصص موثر در حوزه کاری بازاریابی دیجیتالی کنه.


پی نوشت : 

بد نیست یک نکته از بازاریابی محتوا رو یادآوری میکنم و اون طراحی ریپورتاژ آگهی هست .فرای دیدگاهم که در بالا عرض شد با بگم عمدا در این مقاله بگونه ای صحبت کردم که شما در طول مطالعه علاوه بر آموزش در زمینه شیوه یادگیری دیجیتال مارکتینگ , علاقه مند به موسسات آموزشی آنلاین خاصی بشید (البته نه فریبکارانه بلکه با تمرکز به نقاط قوت این روش آموزشی ).اگر دقت کرده باشین در طراحی این مقاله توجه خاصی به بیان ویژگی های موسسات آنلاین آموزشی و در ادامه نام بردن از موسسه آموزشی خاص (مثلا coursera) داشتم ( هر چند چون هدفم تهیه ریپورتاژ اگهی نبود لذا از اجرای مولفه های طراحی اون سر باز زدم!). این تنها گریز زیرکانه ای بود که با یک تیر دو نشان در محتوا بزنم (که البته اولی باید به هدف میخورد و دومی نه).

 استفاده از شیوه تبلیغات ترغیبی پایه طراحی یک ریپورتاژ آگهی هست. البته توجه کنید در طراحی تخصصی اون چندین مولفه اصلی حضور دارند که شامل نشر در وب سایت پربیننده , تمرکز بر ویژگی های موسسه آگهی دهنده , تمرکز بر بکاریری شیوه های سئو در متن و نوشته شده توسط تیم شناخته شده در حرفه مورد نظر هست. امیدوارم از این منظر هم دوباره به محتوای این متن توجه کنید و اونو تکمیل بفرمائید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا