بازاریابی محتوابرگزیده های سردبیردیجیتال مارکتینگ

تدوین یک برنامه بازاریابی خاص + نمونه برنامه ها

شما مدتی است که هدایت تلاشهای بازاریابی محتوایی سازمان خود را انجام داده اید و عملکرد تیم شما رئیس شما را متقاعد کرده است که به طور کامل رویکرد بازاریابی محتوا را اتخاذ کند. هر چند یک مشکل کوچک وجود دارد.

رئیس شما می خواهد شما یک برنامه بازاریابی محتوا را برای او بنویسید و ارائه دهید ، اما شما قبلاً هرگز کاری شبیه به آن انجام نداده اید. شما حتی نمی دانید از کجا شروع کنید.

خوشبختانه ، ما بهترین برنامه های بازاریابی محتوا را برای کمک به شما در نوشتن یک برنامه بازاریابی خاص و منسجم که ریشه در داده ها دارد و نتایج واقعی را به شما کمک کرده است ، انتخاب کرده ایم.

در ادامه خواهید دید یک برنامه بازاریابی چیست و چگونه برخی از بهترین برنامه های بازاریابی استراتژی هایی را ارائه می دهند که در خدمت مشاغل مربوطه باشند.

برنامه بازاریابی چیست؟

یک برنامه بازاریابی یک نقشه راهبردی است که مشاغل از آن برای سازماندهی ، اجرای و پیگیری استراتژی بازاریابی خود در طی یک بازه زمانی معین استفاده می کنند. برنامه های بازاریابی می تواند شامل استراتژی های بازاریابی جداگانه برای تیم های مختلف بازاریابی در سراسر شرکت باشد ، اما همه آنها به سمت اهداف تجاری یکسان کار می کنند.

به خاطر داشته باشید که بین یک برنامه بازاریابی و یک استراتژی بازاریابی تفاوت هایی وجود دارد.

استراتژی بازاریابی در مقابل برنامه بازاریابی

یک استراتژی بازاریابی چگونگی دستیابی یک کسب و کار به یک مأموریت یا هدف خاص را توصیف می کند. که شامل آن دسته از کمپین ها ، محتوا ، کانال ها و نرم افزار بازاریابی است که از آنها برای اجرای آن مأموریت استفاده می کنند و موفقیت آن را ردیابی می کنند.

اما  یک برنامه بازاریابی شامل یک یا چند استراتژی بازاریابی است. این چارچوبی است که از آن طریق تمام استراتژی های بازاریابی شما ایجاد می شود و به شما کمک می کند تا هر استراتژی را به یک عملیات بازاریابی بزرگتر و یک هدف تجاری متصل کنید.

برای مثال ، شرکت شما محصول جدید نرم افزاری را که می خواهد مشتریان را برای آن ثبت نام کنند ، راه اندازی می کند. این امر به ایجاد بخش بازاریابی برای انجام بازاریابی کمک می کند که به معرفی این محصول به صنعت و هدایت ثبت نام های مورد نظر کمک کند. این بخش تصمیم دارد وبلاگ اختصاص داده شده به این صنعت ، یک سری ویدیوی جدید YouTube را برای ایجاد تخصص و یک حساب کاربری در توییتر راه اندازی کند تا به مکالمه پیرامون این موضوع بپیوندد – همه اینها برای جذب مخاطب و تبدیل این مخاطب به کاربران نرم افزار است. .

آیا می توانید تفاوت بین برنامه بازاریابی مشاغل و سه استراتژی بازاریابی آنها را مشاهده کنید؟

در مثال بالا ، برنامه بازاریابی مشاغل اختصاص داده شده است تا یک محصول نرم افزاری جدید را به بازار معرفی کرده و ثبت نام در آن محصول را هدایت کند. این کسب و کار با سه استراتژی بازاریابی بر اساس این طرح اجرا خواهد شد: یک وبلاگ در صنعت جدید ، یک سری ویدیوی YouTube و یک حساب کاربری توییتر.

البته ، ممکن است کسب و کار این سه مورد را نیز یک استراتژی بازاریابی غول پیکر در نظر بگیرد که هر یک استراتژی محتوای خاص خود را دارند.اینکه  چقدر می خواهید برنامه بازاریابی خود را به دست آورید ، بستگی به شما دارد. با این وجود ، مراحل مشخصی وجود دارد که هر برنامه بازاریابی در ایجاد آن می گذرد. بدانید که در زیر آنها چیست.

نحوه نوشتن یک برنامه بازاریابی

 1. ماموریت کسب و کار خود را بیان کنید.
 2. KPI ها را برای این مأموریت تعیین کنید.
 3. پرسونای خریدار خود را شناسایی کنید.
 4. ابتکارات و استراتژی های محتوای خود را توصیف کنید.
 5. به طور واضح مواردی که نباید در طرح گنجانده شود را تعریف کنید.
 6. بودجه بازاریابی خود را تعیین کنید.
 7. رقابت خود را مشخص کنید.
 8. مشارکت کنندگان برنامه و مسئولیت های آنها را تشریح کنید.

۱- مأموریت کسب و کار خود را بیان کنید.

اولین قدم شما برای نوشتن یک برنامه بازاریابی ، بیان رسالت خود است. اگرچه این مأموریت مختص بخش بازاریابی شماست ، اما باید در خدمت بیانیه اصلی ماموریت کسب و کار شما باشد. خاص باشید ، اما نه خیلی خاص. شما در این برنامه بازاریابی فضای کافی دارید تا در مورد چگونگی دستیابی به مشتریان جدید و انجام این مأموریت توضیح دهید.

به عنوان مثال ، اگر مأموریت شغلی شما این است که “رزرو سفر را به یک تجربه دلپذیر تبدیل کنید ،” ممکن است ماموریت بازاریابی شما “جذب مخاطبان مسافران ، آموزش آنها در صنعت گردشگری و تبدیل آنها به کاربران سکوی رزرو ما باشد”.

۲. KPI ها را برای این مأموریت تعیین کنید.

هر برنامه بازاریابی خوب چگونگی پیگیری پیشرفت این ماموریت را برای بخش توضیح می دهد. برای انجام این کار ، باید شاخص های کلیدی عملکرد یا “KPI” خود را به طور خلاصه تعیین کنید. KPI معیارهای مجزا و مشخصی هستند که عناصر مختلف یک کمپین بازاریابی را اندازه گیری می کنند. این واحدها به شما کمک می کنند اهداف کوتاه مدت را در مأموریت خود تعیین کنید و پیشرفت خود را به رهبران مشاغل ابلاغ کنید.

بیایید مثالی از ماموریت بازاریابی خود را از مرحله بالا بگیرید. اگر بخشی از مأموریت ما “جذب مخاطبان مسافر” باشد ، ممکن است بازدیدها از وب سایتها را با استفاده از نمای صفحه ارگانیک پیگیری کنیم. در این حالت ، “میزان نمایش ارگانیک صفحات ” یکی از KPI است ، و می توانیم مشاهده کنیم تعداد بازدیدهای صفحه به مرور زمان در حال رشد است.

این KPI ها را در بخش ۴ این مطلب ، دوباره مورد بحث قرار میدهیم.

۳. personas خریدار خود را مشخص کنید.

شخصیت خریدار توضیحی است درباره کسی که شما می خواهید وی را جذب کنید. این می تواند شامل سن ، جنس ، محل زندگی ، اندازه خانواده ، عنوان شغل و موارد دیگر باشد. هر شخصیت خریدار باید بازتاب مستقیمی از مشتریان و مشاغل تجاری شما باشد. بنابراین ، بسیار مهم است که مدیران کسب و کار همه در مورد آنچه که به عنوان شخص خریدار شما هستند ، توافق کنند.

ما در گذرگاه سئو برنامه مشخصی برای مستند سازی پرسونای مخاطب شما داریم .با من تماس بگیرید !

۴- ابتکارات و استراتژی های محتوای خود را توصیف کنید.

در اینجا نکات اصلی استراتژی بازاریابی و محتوا را قرار می دهید. از آنجا که امروزه یک لیست بلند بالایی از انواع محتوا و کانال های موجود در دسترس شما است ، بسیار مهم است که آنرا عاقلانه انتخاب کنید و نحوه استفاده از مطالب و کانال های خود را در این بخش از برنامه بازاریابی خود توضیح دهید.

یک استراتژی محتوا باید تصریح کند:

 • کدام نوع محتوا را ایجاد خواهید کرد. این موارد می تواند شامل پست های وبلاگ ، فیلم های YouTube ، اینفوگرافیک ها ، کتابهای الکترونیکی و موارد دیگر باشد.
 • چه مقدار از آن را ایجاد خواهید کرد. شما می توانید حجم مطالب را در فواصل روزانه ، هفتگی ، ماهانه یا حتی سه ماهه توصیف کنید. همه اینها به جریان کاری شما و اهداف کوتاه مدت شما برای محتوای خود بستگی دارد.
 • اهداف (و KPI) برای ردیابی هر نوع از آنها استفاده خواهید کرد. KPI ها می توانند شامل ترافیک ارگانیک ، ترافیک رسانه های اجتماعی ، ترافیک ایمیل و مراجعه به سایت شوند. اهداف شما باید شامل صفحات مورد نظر برای هدایت آن ترافیک مانند صفحات محصول ، صفحات وبلاگ یا صفحات فرود باشد.
 • کانالهایی که در آن شما این محتوا را توزیع می کنید. برخی از کانالهای محبوب در اختیار شما شامل Facebook ، Twitter ، LinkedIn ، YouTube ، Pinterest و Instagram می باشد.
 • هرگونه تبلیغات پولی که در این کانالها صورت می گیرد.

۵- اشکالات طرح خود را به روشنی تعریف کنید.

یک برنامه بازاریابی توضیح می دهد که تیم بازاریابی قرار است روی چه مواردی تمرکز کند. با این حال ، همچنین توضیح می دهد که تیم بازاریابی قرار نیست روی چه چیزی تمرکز کند.

اگر جنبه های دیگری از کسب و کار شما وجود دارد که در این برنامه خاص خدمت نمی کنید ، آنها را در این بخش قرار دهید. این حذفیات به توجیه ماموریت شما ، خریداران شخصی ، KPI ها و محتوای شما کمک می کند. شما نمی توانید همه را در یک کمپین بازاریابی تنها خوشحال کنید ، و اگر تیم شما در شرایط سختی نیست ، باید آن را مشخص کنید.

۶. بودجه بازاریابی خود را تعیین کنید.

استراتژی محتوای شما ممکن است بسیاری از کانال ها و سیستم عامل های رایگان را بکار بگیرد ، اما تعدادی از هزینه های پنهان برای تیم بازاریابی وجود دارد که باید برای آنها هزینه شود.

فرای هزینه های فریلنسینگ ، حامی مالی ، یا یک استخدام بازاریابی تمام وقت ،نمونه ای ا این هزینه ها هستند. از این هزینه ها برای تهیه بودجه بازاریابی استفاده می کنید و هر هزینه را در این بخش از برنامه بازاریابی خود ترسیم می کنید.

۷. رقابت خود را مشخص کنید.

بخشی از بازاریابی این است که شما در مقابل چه کسی قرار دارید . درباره بازیگران اصلی صنعت خود تحقیق کنید و پروفایل های هر یک را در این بخش در نظر بگیرید.

بخاطر داشته باشید که هر رقیبی چالش های یکسانی را برای تجارت شما ایجاد می کند. به عنوان مثال ، در حالی که ممکن است یکی از رقیبان در موتورهای جستجو برای کلمات کلیدی مورد نظر خود رتبه بالایی داشته باشد ، ممکن است یک رقیب دیگر در شبکه اجتماعی جایی که قصد دارید یک حساب کاربری داشته باشید ، ردپای سنگینی داشته باشد.

۸. مشارکت کنندگان برنامه و مسئولیت های آنها را بیان کنید.

با استفاده از برنامه بازاریابی شما ، زمان آن است که توضیح دهید چه کسی چه کاری را انجام می دهد. لازم نیست بیش از پیش به پروژه های روزانه کارکنان خود بپردازید ، اما باید دانست که تیم ها و رهبران تیم مسئول انواع محتوای خاص ، کانال ها ، KPI ها و موارد دیگر هستند.

۵ نمونه برنامه بازاریابی برای کمک به شما در نوشتن خود

۱. برنامه بازاریابی شین اسنو برای تیم رویایی کتاب او

راه اندازی موفقیت آمیز کتاب یک نمونه اصلی از بازاریابی محتوای محور داده است. استفاده از داده ها برای بهینه سازی استراتژی محتوا ، آگاهی بیشتری را برای کتاب شما ایجاد می کند ، افراد بیشتری را به عضویت در محتوای شما جذب می کند ، مشترکان بیشتری را به خریداران تبدیل می کند و خریداران بیشتری را ترغیب می کند که کتاب شما را به دوستان خود توصیه کنند.

وقتی Shane Snow شروع به تبلیغ کتاب جدید Dream Team کرد ، او می دانست که مجبور است از یک چارچوب استراتژی محتوا مبتنی بر داده استفاده کند. بنابراین او مورد علاقه خود را انتخاب کرد: آبشار استراتژی محتوا ، که توسط Times Times به عنوان مدلی تعریف شده است که برای ایجاد سیستمی با یک رویکرد خطی و پی در پی تعریف شده است. برای درک بهتر از این معنی ، به نمودار زیر نگاهی بیندازید:

آبشار استراتژی محتوا

اسنو یک پست وبلاگ در مورد چگونگی آبشار استراتژی محتوا به او کمک کرد تا با موفقیت کتاب جدید خود را راه اندازی کند. پس از خواندن آن ، می توانید از تاکتیک های او برای آگاهی از برنامه بازاریابی خود استفاده کنید. به طور خاص ، شما می آموزید که چگونه او:

 • اهداف تجاری خود را به کار گرفت تا تصمیم بگیرد که معیارهای بازاریابی را ردیابی کند.
 • برای برآورد نرخ تبدیل هر مرحله از قیف خود ، از هدف تجاری نهایی خود برای بدست آوردن ۲۰۰۰۰۰ دلار فروش یا ۱۰،۰۰۰ خرید استفاده کرده است.
 • برای تعیین اینکه کدام کانال از مخاطبان خود ترجیح می دهد محتوای خود را مصرف کند ، شخصیتهای خریدار ایجاد کرد.
 • میانگین تخمین پست خود را در هر یک از کانالهای بازاریابی خود برای تخمین چقدر محتوا برای ایجاد و چند بار مجبور به ارسال در رسانه های اجتماعی استفاده کرد.
 • محاسبه شده که چه میزان درآمد و درآمد رسانه می تواند میزان محتوا را برای ایجاد و ارسال کاهش دهد.
 • روند و جریان کاری خود را طراحی کرده ، تیم خود را بنا کرده و اعضا را به وظایف محول می کند.
 • معیارهای عملکرد محتوا را برای پالایش استراتژی کلی محتوای خود تجزیه و تحلیل کرد.

شما می توانید از یک برنامه بازاریابی اسنو برای تهیه یک برنامه استراتژی محتوا بهتر استفاده کنید ، مخاطبان خود را بهتر بشناسید و وقتی صحبت از تبلیغ و پخش محتوا است ، بیرون از این فکر کنید.

۲. الگوی استراتژی بازاریابی محتوا بافر

نوشتن یک برنامه محتوا چالش برانگیز است ، به خصوص اگر قبلاً هرگز ننوشته باشید. از آنجا که تنها ۵۵٪ از تیم های بازاریابی دارای یک استراتژی محتوای مستند هستند ، بافر تصمیم گرفت به جامعه بازاریابی محتوا کمک کند.

آنها با جستجوی الگوهای بیشمار استراتژی بازاریابی محتوا و آزمایش بهترین ها ، آنها یک الگوی برنامه بازاریابی محتوا را با دستورالعمل ها و مثال هایی برای بازاریاب هایی که هرگز استراتژی محتوا خود را ثبت نکرده اند ، تهیه کردند.

پس از خواندن الگوی طرح بازاریابی بافر ، می آموزید که چگونه:

 • به چهار سؤال اساسی پاسخ دهید که به شما در شکل گیری خلاصه عملکرد اجرایی کمک می کنند.
 • اهداف بازاریابی محتوای SMART را تنظیم کنید.
 • با مصاحبه با استراتژیست های محتوای واقعی شخصیتهای مخاطبان بسیار دقیق ایجاد کنید.
 • مشکات مخاطبان خود را با مطالب خود حل کنید.
 • تحقیقات رقابتی را با تجزیه و تحلیل محتوای رقبا و رهبران فکر صنعت خود انجام دهید.
 • استراتژی محتوای موجود خود را با بررسی مباحث و مضامین بالاترین و کمترین عملکرد خود ارزیابی کنید.
 • با توجه به توانایی و پهنای باند تیم خود ، انواع محتوای جدیدی را که می توانید ایجاد کنید ، تعیین کنید.
 • تقویم سرمقاله ای را تنظیم کنید.
 • گردش کار تبلیغاتی را توسعه دهید.

الگوی بافر یک راهنمای گام به گام بسیار باورنکردنی است که نمونه هایی برای هر بخش دارد. به عنوان مثال ، بخش شخصیت مخاطبان ، مطالعات موردی در مورد شخصیت های بالقوه مخاطبان بالقوه مانند “Blogger Brian” دارد. اگر از روند ایجاد یک راهنمای بازاریابی احساس ناراحتی می کنید ، این می تواند به شما در سهولت کمک کند.

۳. برنامه محتوا Contently

متدولوژی محتوا Contently مانند یک چرخ فلک کار می کند. آنها به جای استفاده از یک استراتژی کاملاً جدید برای هر کمپین جدید بازاریابی ، از استراتژی کمپین بازاریابی قبلی خود استفاده می کنند تا گام بعدی را مشخص کند. شبیه به یک چرخ دنده ، متدولوژی محتوای آنها به فشار اولیه انرژی برای جابجایی چرخ دنده ها نیاز دارد.

چه چیزی این انرژی را تأمین می کند؟ بله , برنامه محتوای آنها !

به منظور کمک به بازاریابان برای توسعه یک فرآیند بازاریابی خود پایدار ، کل مطالب محتوای خود را در یک پست وبلاگ منتشر کرده است . پس از خواندن آن ، می آموزید که چگونه:

 • اهداف محتوا و KPI های خود را با اهداف تجاری خود هماهنگ کنید.
 • بجای جمعیت شناسی سنتی ، personas های خریدار بسیار دقیق را با استفاده از روانشناسی ایجاد کنید.
 • محتوای دست نویس برای هر مرحله از قیف بازاریابی خود ، بر اساس نقاط جدایی و اشتیاق آینده .
 • موثرترین کانال های بازاریابی خود را مشخص کنید.
 • مباحث محتوا را که تماشاگران را به هوس می اندازند , را کشف کنید.
 • نیاز سازمان خود به منابع را ارزیابی کنید.

شما با استفاده از یک استراتژی شبیه به چرخ فلک برای تلاش های بازاریابی خود ، اساساً مسئولیت استفاده از استراتژی های جدید برای هر یک از کمپین های بازاریابی فردی را بر دوش می گیرید. 

۴. الگوی طرح بازاریابی Forbes

فوربس یک الگوی برنامه بازاریابی را منتشر کرده است که تقریباً چهار میلیون بازدید از اواخر سال ۲۰۱۳ به خود جلب کرده است. برای کمک به شما در ایجاد نقشه راه بازاریابی با دید واقعی ، الگوی آنها به شما می آموزد که چگونه ۱۵ بخش اصلی یک طرح بازاریابی ، که عبارتند از:

 • خلاصه اجرائی
 • مشتریان هدف
 • پیشنهاد فروش منحصر به فرد
 • استراتژی قیمت گذاری و موقعیت یابی
 • برنامه توزیع
 • پیشنهاد های ویژه فروش شما
 • ابزار ها و موجودیت های بازاریابی
 • استراتژی تبلیغات
 • استراتژی بازاریابی آنلاین
 • استراتژی تبدیل
 • کسب و کار های مشترک و شرکا
 • استراتژی ارجاع
 • استراتژی افزایش قیمت معاملات
 • استراتژی حفظ مشتری
 • پیش بینی های مالی

اگر واقعاً درمورد شروع برنامه بازاریابیگیج شده اید ، این راهنما می تواند به شما در تعیین مخاطب هدف خود کمک کند ، نحوه دستیابی به آنها را دریابید و اطمینان حاصل کنید که مخاطب به مشتریان وفادار تبدیل می شود.

۵- راهنمای جامع HubSpot برای استراتژی بازاریابی محتوا

در HubSpot ، آنها تیم بازاریابی خود را از دو فارغ التحصیل مدرسه تجاری ساخته اید که از یک میز قهوه تا یک نیروگاه بیش از ۲۰۰ کارمند کار می کنند. در طول راه ، ما درسهای بی شماری را آموخته ایم که استراتژی بازاریابی محتوای فعلی ما را شکل داده است ، بنابراین تصمیم گرفتیم دیدگاه های خود را در یک پست وبلاگ نشان دهیم تا به بازاریابان یاد دهد که چگونه بدون توجه به اندازه تیمشان ، یک استراتژی بازاریابی موفقیت آمیز برای محتوا تهیه کنند.

در این راهنمای جامع برای بازاریابان مدرن ، می آموزید:

 • دقیقاً بازاریابی محتوا چیست.
 • چرا تجارت شما به یک استراتژی بازاریابی محتوا نیاز دارد.
 • چه کسی باید تلاشهای بازاریابی محتوای شما را هدایت کند.
 • نحوه ساختار تیم بازاریابی محتوا بر اساس اندازه شرکت شما.
 • چگونه افراد مناسب را برای هر نقش در تیم خود استخدام کنید.
 • برای موفقیت در چه ابزار و فناوری بازاریابی شما نیاز دارید.
 • تیم شما چه نوع محتوایی را باید ایجاد کند ، و کدام یک از کارکنان باید مسئول ایجاد آنها باشند.
 • اهمیت توزیع محتوای شما از طریق موتورهای جستجو ، رسانه های اجتماعی ، ایمیل و تبلیغات پرداخت شده.
 • و در آخر ، معیارهای پیشنهادی هر یک از تیم های شما باید برای بهینه سازی برنامه بازاریابی محتوا خود ، اندازه گیری و گزارش دهند.

این برنامه های بازاریابی به عنوان منابع اولیه برای شروع برنامه بازاریابی محتوای شما خدمت می کنند – اما برای تحقق بخشیدن به آنچه مخاطبان شما می خواهند و به آن نیاز دارند ، شما نیاز دارید که ایده های مختلفی را آزمایش کنید ، موفقیت آنها را اندازه گیری کنید و بعد از آن اهداف خود را اصلاح کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا