برگزیده های سردبیردیجیتال مارکتینگویدئو مارکتینگ

راهنمای بازاریابی ویدیویی موفق در سال ۲۰۲۰

بازاریابی ویدیویی برای کسب و کار ها با هر مقیاسی به اولویت اصلی , غیر قابل جایگزین و البته ساده تبدیل شده است. با استفاده از قدرت ویدیوها میتوانید برند خود را به مراتب اثرگذارتر به مخاطب خاص خود معرفی کرده و قدم‌های کسب و کاری خود را محکم تر بردارید. هدف و برنامه برای هر برندی امری ضروری و حیاتی است. اما داشتن استراتژی درست برای رسیدن به اهداف میتواند مسیر شما را کوتاه‌تر کند.

آیا می دانید بینندگان ۹۵٪ از پیام را هنگام تماشای آن در یک فیلم ، در مقایسه با ۱۰٪ هنگام خواندن متن ، میتوانند حفظ کنند؟ این یکی از اصلی ترین دلایلی است که ۸۵٪ از مصرف کنندگان مایل به دیدن محتوای ویدیویی بیشتر از برندها هستند .

با وجودی که ما می دانیم بازاریابی ویدیویی می تواند بسیار جریان ساز باشد , اما اگر صادقانه بگویم کمی هم نگران کننده است که بالاخره چگونه باید این فرآیند را شروع کنیم ؟

نگران نباشید ما در گذرگاه سئو این راهنمای گام به گام را برای شما ایجاد کرده ایم که به شما کمک کند و شما را به دنیای هیجان انگیز اما به ظاهر پرمشغله ایجاد ویدیو و بازاریابی ویدیویی سوق دهد.

اجازه بدهید شروع کنیم!

برنامه عمل

مرحله ۱: نقشه محتوا
مرحله ۲: پیشنهاد ویژه
مرحله ۳: فیلم های میان وعده
مرحله ۴: تبلیغات ویدیویی
مرحله ۵: تولید و آپلود زنده
مرحله ششم: برنامه ترویج !

مرحله ۱: نقشه محتوا

خوب ، این مرحله یکی از مراحل جالب ماجراست !

یک مفهوم بسیار جالب در فروش و بازاریابی ، قیف فروش است. مثلث معکوس با ۳ بخش اصلی.

در قسمت بالا، کسانی هستند که هنوز از شغل شما اطلاع ندارند. ما دوست داریم این را مرحله آگاهی نامگذاری کنیم.

وسط قیف شامل کسانی است که قبل از هزینه کردن پول ، هنوز در حال تحقیق و مطالعه هستند. این افراد در حال حاضر در مرحله بررسی قرار دارند.

کسانی که در پایین قیف هستند فریاد می زنند “پول من را بگیرید!” و کاملاً متقاعد شده اند که از شما بخرم. این افراد در اینجا در مرحله نهایی هستند که ما آن را مرحله خرید می نامیم.

البته در مدل های مختلف ارائه شده برای قیف فروش مرحله های دیگری مانند ریتارگتینگ و وفاداری و… هم وجود دارند که در گذرگاه سئو درباره آن صحبت کرده ایم.ناگفته پیداست که امروزه در فرآیند سفر مشتری پیچیدگی نقاط تبدیل قشر وسط به قشر خریدار تنها در یک جا متمرکز نیست و شما باید در طراحی نقشه سفر مشتری در نقاط مختلف این تبدیل را بسته به موقعیت با روش مخصوص آن موقعیت پیاده سازی کنید. اما ۳ بخش اصلی همان است که عرض شد.

نیازهای محتوا برای هر یک از این دسته ها ، متناسب با هر بخش متفاوت است. بر اساس این طبقه بندی ، شما می توانید برنامه محتوای خود را تهیه کنید ، که به طور جداگانه برای هر دسته از افراد خاص تهیه می شود. تقریباً هسته مرکزی این روش‌ها به تولید محتوا و استراتژی محتوا باز میگردد.  پیشنهاد میکنم تدوین یک برنامه بازاریابی خاص + نمونه برنامه ها را مطالعه کنید تا یک برنامه موفق را بنویسید .

بیایید قدم به قدم جلو برویم!

جلب توجه – برای کسانی که در بالا هستند و با خوشحالی از کسب و کار شما بی اطلاع هستند ، توجه آنها را می طلبید. بنابراین شما چند ویدئوی کوتاه و به اصطلاح میان وعده ای درست می کنید تا توجه آنها به برند شما جلب شود. فیلم های میان وعده چیست؟ به زودی در ادامه خواهید فهمید.

جذب کلیک – شما توجه آنها را دارید ، بعد چه؟ در حالت ایده آل ، از آنها می خواهید که هم اکنون به وب سایت تان مراجعه کنند ، که این امر نیاز دارد تا آنها روی تبلیغ کلیک کنند. یک آگهی ویدیویی ارائه دهید و تعداد کلیک هایی که به سایت تان می کنند را ردیابی کنید. اگر آنها زیاد هستند ، کارهایی را که می کنید ادامه دهید ، اگر نه ، کارها را بازبینی کرده و آنرا تغییر دهید.

انجام تبدیل – هدف نهایی هرگونه فعالیت بازاریابی چیست؟ بله , تبدیل در انتهای روز. شما به دنبال این هستید که اطمینان حاصل کنید که محصولات شما فروش بهتری دارند.

پیشنهاد کاملی را تهیه کنید تا اطمینان حاصل کنید که کالای شما توسط ان به فروش می رسد و شما قادر به کلیک کردن به فروش هستید. ما به شما می آموزیم چگونه!

قیف فروش خود را دارید که اکنون پر کنید؟ عالی! اما در اینجا چند توصیه مهم قبل از شروع کار وجود دارد.

ایده ال گرایی را دنبال نکنید ، چراکه بیهوده است. سعی کنید ضمن حفظ برخی از دستورالعمل های اساسی ، تا میتوانید محتوا تولید کنید و تکرار کنید. به زودی صفحه های محتوا بی نظیریتولید خواهد شد که برای شما شگفت آور است!

قدم جلو بگذارید و آزمایش کنید!

مرحله ۲: پیشنهاد ویژه

حسابی درگیر برنامه ریزی تولید محتوا شدید ؟ خوبه، بیایید قسمت بعدی را ادامه دهیم.

اگر در کسب و کاری هستید که مایل به استفاده از بازاریابی ویدیویی است ، هدف اصلی شما تبدیل مشتری بالقوه به مشتری خریدار خواهد بود. بد نیست مطلب راه‌ کارهای تولید محتوا با نرخ تبدیل بالا را ببینید .

برای اینکه چنین اتفاقی بیفتد ، باید گزینه هایی را به آنها پیشنهاد دهید که امتناع از آن بسیار وسوسه انگیز است.

بنابراین ، شما باید یک پیشنهاد منحصربفرد را ارائه کنید که شما را متمایز کند ! چگونه پیشنهاد کاملی را برای محصولات خود تهیه می کنید؟

بیایید یک تمرین ساده انجام دهیم. به هر بستر رسانه اجتماعی که در حال حاضر از آن استفاده می کنید بروید و اولین تبلیغی را که در آن سیستم پیدا کرده اید مطالعه کنید. قطعا متوجه خواهید شد که در بیشتر موارد ، سه نوع پیشنهاد زیر را دارد:

دانلودی– نمونه هایی شامل چک لیست ها ، کتاب های الکترونیکی ، راهنماها ، برنامه ها ، پلاگین ها و غیره است.

تخفیف ها – نمونه ها شامل کوپن ، استفاده موقتی و رایگان ، فروش بسته نرم افزاری و غیره است.

برنامه ای – مثالهایی شامل Event، Webinar، Training، Demo، مشاوره و غیره است.

لحظه ای که روی هر یک از این پیشنهادات کلیک می کنید ، به صفحه ای هدایت می شوید که از شما خواسته می شود آدرس ایمیل خود را ارائه دهید.

وقتی درباره ایمیل مخاطب شوال میکنید , ارتباط اولیه خود را با مشتریان بالقوه خود برقرار می کنید .جایی که به آنها نام تجاری خود را معرفی می کنید.

به یاد داشته باشید ، پول واقعی در پیگیری است. اما در ابتدا نمی توانید پیگیری کنید مگر اینکه آدرس ایمیل داشته باشید.

پس از اینکه یک پیشنهاد ایده آل را آماده کردید ، می توانید ایمیل های خود را ارسال کنید.

اکنون مهمترین بخش این مرحله ایجاد یک صفحه فرود جذاب است که به مشتریان بالقوه یک پیشنهاد ویژه در یک بشقاب نقره را میدهد!

آناتومی اساسی یک صفحه فرود حداقل سازی است. معمولاً در گوشه بالا سمت چپ یک عنوان و زیر عنوان وجود دارد ، یک ویدئوی پشتیبان برای همراهی با آن و مهمتر از همه ، یک منطقه برجسته سازی شده برای بازدید کنندگان تا آدرس ایمیل خود را تایپ کنند.

در اینجا نمونه ای از یک صفحه فرود خوب را مشاهده میکنید :

پایین ترین بخش از قیف بازاریابی تمایلات شدید به خرید قرار میگیرد. پس همانطور که بیان شد در این بخش شما باید با قراردادن دکمه‌ی Call To Action، صفحات دیگری از قبیل تبلیغات، پیشنهادات تخفیفی با مدت محدود، کالای هدیه در ازاء خرید ( اشانتیون ) و هر روش تبلیغاتی دیگری، مشتری را به خرید بیشتر ترغیب کنید.  

ارائه پیشنهادات جذاب مانند تخفیف، اشانتیون و… , محصولات شخصی‌سازی شده متناسب با نیاز مخاطب , ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی به مخاطبان , لیست قیمت , توضیحات محصول , وجود محصولات متنوع اما متمرکز و… همه میتوانند در صفحات فرود به تبدیل نرخ مشتری کمک کنند.

مرحله ۳: فیلم های میان وعده کوتاه

ما همه مواد اصلی خود را آماده داریم ، بیایید اکنون بیاموزیم که چگونه فیلم های میان وعده خود را تهیه کنیم!

اکنون واقعیت این است – ۳۳٪ بینندگان بعد از ۳۰ ثانیه تماشای یک فیلم ، ۴۵٪ بعد از یک دقیقه و ۶۰٪ بعد از دو دقیقه , تماشای ویدئو را رها میکنند.

با فیلم های میان وعده ، سعی می کنیم توجه بینندگان را به سرعت جلب کنیم و تا می توانیم آنها را همراه خود نگه داریم. این تیپ ویدئو ها باید درعین مختصر و مفید بودن لذیذ و شیرین نیز باشد، همچنین بتواند محدودیت‌های موجود در پلتفرم موبایل را پشت سر گذاشته و برای کاربران قابل تماشا و ورود به صفحه ثبت نام امکان پذیر باشد

آنچه که این فیلم ها به دست می آورند ، افزایش چشمگیر تعداد فالوور صفحه شما است و صادقانه بگویم ، این یک سرمایه باورنکردنی است. هرچه تعداد افرادی که از برند شما آگاه هستند ، بیشتر باشد ، شانس انجام معاملات واقعی بیشتر است !

بنابراین در اینجا یک فرمول ساده برای به یاد آوردن هنگام ساختن چنین ویدئویی وجود دارد:

نیمه اول می تواند شامل یک آمار جالب یا یک واقعیت با بیان سریع در مورد صنعت شما یا شاید یک آموزش باشد. چند ثانیه آخر فیلم باید به سادگی نام و نشان تجاری شما را نشان دهد.

به راحتی می توانید با استفاده از هر یک از تمپلیت های آماده , در عرض چند دقیقه این ویدئوها را ایجاد کنید.

مرحله ۴: تبلیغات ویدیویی

در بخش های قبلی دیدید که چگونه یک دستور العمل عالی برای فیلم های متنوع به شما ارائه کردم؟ در این بخش هم قطعا حدس زده اید که یک فرمول آزمایش شده مشابه برای ایجاد تبلیغات ویدیویی دارم.

هنگامی که توجه بینندگان را به خود جلب کردید ، یک تبلیغ ویدیویی را برای آنها ارائه کنید که همزمان نیاز / مشکل و هم راه حل بعدی را ارائه می دهد.

آنچه در حال حاضر باقی مانده است فقط نشان دادن پیشنهاد نهایی است . پس آگهی را ارسال کنید.

و اما فرمول این بخش :

مرحله ۵: تولید و آپلود زنده ویدئوها

هنگامی که ویدئوهای خود را آماده کردید ، کافی است آنها را آپلود کنید تا افراد در اینترنت آنها را پیدا کنند.

به عنوان نمونه در اینجا راهنمایی گام به گام در مورد نحوه بارگذاری فیلم های قابل تنوع خود در فیس بوک آورده شده است:

  1. به “ابزار Publishing ” بروید.
  2. روی “کتابخانه ویدیو” کلیک کنید.
  3. روی بارگذاری کلیک کنید و مطمئن شوید که عنوان و توضیحی عالی درج میکنید.
  4. برچسب های مناسب برای فیلم خود ایجاد کنید. می توانید از نوع ، نام و نام تجاری و برخی از کلید واژه های مرتبط دیگر استفاده کنید تا مطمئن شوید که فیلم شما حداکثر کشش را به همراه دارد.
  5. گزینه های انتشار را بررسی کنید که به شما امکان می دهد پست خود را برنامه ریزی کنید ، آن را به لیست پخش اضافه کنید ، در صورت تمایل ، نظرات را در مورد پست خاموش کنید.
  6. دکمه ‘Publish’ را بزنید. حالا ویدئوی شما در دنیای مخاطبین وارد شد!

پس از اتمام ، می توانید با مراجعه به ویدیوی خود ، آمارهای مختلف را بررسی کنید. این موارد شامل میانگین زمان تماشای ، دقیقه مشاهده ، درگیری مخاطبان و موارد دیگر می باشد.

این آمار به شما کمک می کند تا بفهمید ویدیوهای snackable شما را در رسانه های اجتماعی چه عملکردی داشته است!

مرحله ششم: ترویج ویدئو و ارائه به دنیا!

تقریبا در این جنگ رقابتی پیروز شده اید اما کمی صبر کنید! ، یک کار دیگر هم باید انجام شود. شما باید فیلم های خود را تبلیغ و ترویج کنید.

مدتی است که میزان دسترسی ارگانیک به پست ها به طور پیوسته رو به کاهش است. متوسط ​​دستیابی ارگانیک به یک پست فیس بوک ۵.۵٪ است. در مقایسه با این ، دسترسی از کانال های پولی به ۲۶.۸٪ از کل مخاطبان می رسد .

کاملاً مشخص شده است که مردم بیشتر از هر زمان دیگری برای تبلیغات خود هزینه می پردازند و نتایج مورد نظر خود را بدست میآورند.

آیا در این مرحله شاید دغدغه جدیدی پیدا کنید که چگونه بیننده خود را افزایش دهید؟ مطلب استراتژی محتوا ، مخاطب شناسی و ترویج محتوا ، از منظر تعریف استراتژی در گذرگاه سئو راهنمای جامعی است که شما را در ان راه کمک خواهد کرد .

راه درست برای تقویت میزان مشاهده فقط این نیست که هرکسی و به عبارتی همه بتوانند تبلیغ شما را تماشا کنند. روش ایده آل این است که مخاطبان خاصی را که هدف گرفته اید به تبلیغ شما دسترسی داشته باشند. همان تفکر niche مارکتینگ.

شما می توانید گزینه های سفارشی سازی جمعیتی را آزمایش کنید و با توجه به محصول و مخاطبان هدف آن ، افرادی را انتخاب کنید که به احتمال زیاد تبلیغ شما را تماشا می کنند.

به عنوان مثال ، اگر به تازگی یک کافه جدید جالب در منطقه ۲۰ تهران افتتاح کرده اید که واقعاً برای جوانان جذاب خواهد بود ، باید تبلیغات خود را با هدف قرار دادن افرادی که در نزدیکی زندگی می کنند ، انجام دهید و در سنین ۱۵ تا ۳۰ سال قرار بگیرید.

توجه کنید که هدف قرار دادن آگهی مبتنی بر مکان تاکنون مدتی است که مورد علاقه بازاریاب ها بوده است.

ترفند یادآوری هنگام اجرای تبلیغات , به این معنی است که به مخاطبی دسترسی پیدا کنید که قبلاً ویدیوهای میان وعده شما را دیده است. در غیر این صورت ، آنها قادر به ارتباط گیری یا تشخیص آگهی شما نخواهند بود. به همین دلیل گزینه های سفارشی سازی مخاطبان فیس بوک یک تطابق مناسب برای نیازهای شما است.

گزینه سفارشی سازی مخاطب به شما امکان می دهد مخاطبان دلخواه خود را از طریق منابع مختلف مانند وب سایت ، حساب اینستاگرام یا از طریق فیلم هایی که در سایت ارسال کرده اید و موارد دیگر ایجاد کنید.

سپس می توانید پارامترهای مختلفی را بر اساس منبعی که انتخاب کرده اید تنظیم کنید و فیس بوک مخاطبان سفارشی را برای شما ایجاد می کند. دفعه بعد که تبلیغ می کنید ، می توانید آن را به طور خاص برای مخاطبان سفارشی خود اجرا کنید.

Optimizely هم جزو پلتفرم‌های پیشرو در زمینه آزمایش A/B و فرآیند‌های بهبود نرخ تبدیل می‌باشد. وقتی Optimizely فعال شود شما می‌توانید به‌راحتی و بدون احتیاج به کدنویسی تغییرات لازم را از طریق ویرایشگر تصویری آن انجام دهید.

اجرای آزمایش‌ها به سادگی یک کلیک است. Optimizely به صورت خودکار ورژن‌های مختلفی از صفحات را به بازدیدکنندگان نمایش می‌دهد.بعد از اینکه آزمایش فعال شود‌ Optimizely به شما اطلاع می‌دهد چه زمانی داده‌های آماری به مقدار کافی جمع‌آوری شده است و می‌تواند با اطمینان نظر دهد که آیا تغییرات اعمال شده باعث بهبود نرخ تبدیل شدند یا خیر.بهتر از همه این موارد‌، رایگان بودن Optimizely است. می‌توانید همین حالا روی سایت فعالش کنید.

ضبط کردن

بالاخره تمام شد. یک دست مریزاد جانانه به خودتون بگید!

ما همه نکات کلیدی و دانش لازم را برای شما فراهم کردیم تا بتوانید یک کمپین موفقیت آمیز در بازاریابی ویدیویی داشته باشید. برای اجرای این ۶ گام استرس به خودتان راه ندهید: به دنبال آگهی تصویری مناسب و یا عنوان ایده آل و وسواس گونه برای ان نباشید . فقط چارچوبی را که در بالا مورد بحث قرار گرفت را دنبال کنید و هدف تان این باشد که اولین دور فیلم های بازاریابی خود را منتشر کنید و نتایج را ارزیابی کرده و بهبود مستمر را کلید بزنید!

امیر حسین اکبری – تحلیل گر داده در بازاریابی دیجیتال و تولید محتوا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا