برگزیده های سردبیرنظریه های سازمان و مدیریت نوینهک رشد

تاسیس استارتآپ های سیستم محور به جای فرد محور

به عنوان یه دانش آموخته کامپیوتر در طول دوران دانشجویی و کار متوجه شدم که مهارت برنامه نویسی من چندان هم کارامد نیست و کدی که من برای پیاده سازی یک الگوریتم و انجام کاری مینویسم بعضا چند برابر دیگر همکاران یا دوستانم هست. بنابراین نرم افزار های که مینوشتم از بعد کارایی معمولا کمی کند تر بودند و حجم بیشتری هم داشتند. در نهایت با تمرکز بیشتر روی مهارت های تخصص برنامه نویسی و مطالعات بیشتر در وب سایت های توسعه کد این کمبود رو جبران کردم.چرا که معتقدم موفقیت در زمینه های مرتبط با فناوری عمدتاً بر توانایی پیاده سازی سیستم های کارآمد و روش شناسی متکی هست.

در راستای سلسه مطالب بهبود کسب و کار در این مطلب قصد دارم به اهمیت استراتژی استقرار تفکر سیستمی در ایجاد استارتآپ صحبت کنم . اگر صاحب ایده ای هستید که میخواهید اونو به کسب و کاری تبدیل کنید بد نیست ابتدا این مطلب رو مطالعه بفرمائید .

هنری فورد و نوآوری وی در تحول خط تولید

اجازه بدین صحبتم رو با مثال دیگری از شرکت فورد ادامه بدم. هنری فورد، موسس شرکت فورد موتور و پیشگام در ایجاد سیستم های کارآمد , بود. فورد یک سیستم خط مونتاژ ایجاد کرد که قادر بود تا ماشین مدل T رو تولید کنه. پیش از معرفی خط مونتاژ در سال ۱۹۱۳، تیم کوچکی از متخصصان اتومبیل ها رو میساختند اما روند این کار هم پر هزینه و هم طولانی بود. اما روش های فورد، زمان ساخت رو از بیش از دوازده ساعت تا دو ساعت و سی دقیقه کاهش داد. نوآوری وی این مرد باعث شد تا خودرو با تنوع خوبی در سبد خانواده های متوسط هم قرار بگیره و نرخ بهره وری تولید در بسیاری از صنایع بهبود ببخشه. سیستم فورد نه تنها توانایی افزایش بهره وری رو داشت، بلکه نیاز به افرادی رو که به اصطلاح آچار فرانسه بودند اما تخصص حرفه ای در گرایش بخصوصی رو نداشتند رو هم کاهش داد.بنابراین , این امکان پیش آمد تا از افراد متخصص در هر زمینه استفاده کرد که خودش باعث شد توان جایگزینی این افراد هم در آینده ممکن بشه. به عبارتی اگر در گذشته کارگری بیمار میشد همزمان چند کار مختلف در ساخت خودرو که این فرد اونا رو انجام میداد دچار وقفه میشد و عملا بهره وری کل کارخانه تحت تاثیر قرار میگرفت ولی در سیستم فورد این نقیصه تا حد زیادی بر طرف شد.
این مقدمه رو گفتم تا بیان کنم که برای بسیاری از مدیران اهمیت ایجاد و اجرای سیستم های کسب و کار هنوز هم جا افتاده نیست . به عنوان مثال،سال ها پیش در سال ۸۹ , زمانی که در زمینه ارائه خدمات و مدیریت محتوای وبسایت تبیان در یکی از استان ها بصورت تخصصی وارد شدم ، متوجه شدم با توسعه مخاطبین قادر نیستم کارایی مناسبی در هندل درخواست های کسب و کار داشته باشم چرا که محور تمامی فعالیت ها از صفر تا صد تولید و پشتیبانی با خودم بود و اگر به هر دلیلی، من نمی توانستم کاری رو انجام بدم، مشخص نبود که چه کسی باید اونوانجام بده. بنابراین مجبور شدم تغییری ایجاد کنم در نتیجه، یک CMS مدیریت محتوای خودکار برای تسریع به روز رسانی وب ایجاد کردم و که زمان بیشتری رو برای سایر امور در اختیار من و موسسه قرار داد که منو از استخدام افرادی که نقش کار یکنواخت در اون زمینه ها رو میداشتند , بی نیاز کرد و هزینه ها رو بشدت کاهش داد. اما حتی بعد از مدتی رسماً امکان ادامه ممکن نشد .بله ما نیاز به یک سیستم و روش انجام کارهای شفاف داشتیم.

۲ تجربه مهم در شروع کسب و کار

در شروع هر کسب و کار موفقی شما باید یک مدل کسب و کار رو طراحی کنید که به شما میگه این ایده قابلیت سودآوری داره یا نه ؟ در مرحله بعد نیاز دارید تا طرح کسب و کارتون رو طراحی کنید و اینجاست که باید در مورد موضوعات مهمی چون محصول ( خدمات ) بازارتون ، تیم مدیریت، استراتژی کسب و کار، جزئیات اجرایی و تجزیه و تحلیل‌های مالی اطلاعات شفافی داشته باشید. بطور ساده و خلاصه در تمام این سال ها همیشه دو چیز در حوزه نگاه به افراد و نیز مهندسی فرآیند ها از مهمترین آموزه های من بوده :

تفکیک و توصیف واضح نقش ها در کسب و کار آنهم در قالب مکتوب !

حتی اگر شما یک کسب و کار یکنفره و شخصی داشته باشین، برای تعیین نقش و انتظارات افرادی که در کسب و کار شما بازی می کنند، وقت بزارید. شرح وظایف و انتظارات شغلی برای موقعیت های مهم مانند مدیر عامل، مدیر مالی، معاون فروش، معاون اجرایی و … رو مکتوب کنید. البته در ابتدای هر کسب و کاری شاید شما بتونید چند تا از این نقش ها رو هندل کنید اما توجه به نکاتی که گفتم باعث میشه نگاه فردی به انجام کار رو کنار بزارید و به رابطه بین نقش ها در توسعه کسب و کارتون متمرکز بشید چیزی که ما در مدیریت منابع انسانی و شاید بهتر بگم تحول منابع انسانی هم اونو دنبال میکنیم. (یعنی چطور منابع انسانی و گروه سازی اونها به کسب و کار ما در مسیر موفقیت کمک میکنه؟ ) . نتیجه اینکه اگر به نقش ها و شرح شغلی شفاف اهمیتی ندید ، منابع انسانی تغییر میکنند ، اما عملکرد های کلیدی مورد نیاز برای پایداری و حیات کسب و کارتون تولید نخواهد شد.

اتوماسیون و ساده سازی وظایف مهم با بکار گیری تکنولوژی

برای من کارکرد تکنولوژی و ابزار های فناورانه نگاه ابزاری هست.معتقدم برای ایجاد سیستم موفق کسب و کار و ارائه خدمات متمایز (ارزش آفرینی) به افرادی نیاز داریم که عملکرد اونها با ابزار و فرایند های خودکار مبتنی بر فناوری پشتیبانی بشند نه اینکه پروژه های مرتبط با ابزار و یا فرآیند های جدید تعریف کنیم که توسط افراد پشتیبانی شوند! به عنوان مثال , در IT این همون مفهوم پشت سر تحول دیجیتال هست که میگه درگیر ابزار های دیجیتالی در سازمانتون نشید بلکه این ابزار ها وسیله ای برای بکار گیری توسط افراد سازمان هستند تا تحولی در فرهنگ سازمانی و خلق ارزش داشته باشید .

استفاده از تکنولوژی به شما کمک می کنه تا نقشه فرآیند هایی برای مصور سازی نحوه اجرای کارهای محوری کسب و کارتون رو ترسیم کنین. این کار مشخص میکنه چگونه فرآیندهای شما بهبود پیدا میکنه و می فهمید کدام تکنولوژی می تونه فرایندهای شما رو کارآمدتر کنه. به عنوان مثال، شرکت شما میتونید از ابزارهای مختلفی برای کمک به کمپین های رسانه ای اجتماعی استفاده کنید. ابزار قدرتمند مانند HootSuite کاربران رو قادر می کنه تا چندین حساب رسانه های اجتماعی را از طریق یک رابط کاربری مدیریت کنند .به عبارتی رابطی میشه برای تسهیل واتوماسیون انتقال پیام ها . یک نفر می نتونه کار دهها یا صدها نفر رو انجام بده . این تکنولوژی باعث شده تا شرکت ها کارآمدتر بشند ، صرفه جویی کلانی در زمان داشته باشند و به افزایش درآمد برسند. اگر مقالات من در مورد مدیریت ناب و سایر روش های مدیریت تغییر رو خونده باشید حتما متوجه اهمیت بکار گیری این نگرش شدید.

بطور خلاصه :

ایجاد استارتآپ به این معنی نیست که شما مجبور هستید به طور تصادفی و بدون سیستم عمل کنید. درسته که برخی از هرج و مرج های سازمانی اجتناب ناپذیرند ، اما شما هنوز هم باید سیستم خودتون را ایجاد کنید، فرآیند ها رو باز مهندسی کرده و به طور مستمر بهینه سازی کنید. به طوری که شما کمتر وابسته به نفرات باشید. با در نظر گرفتن این استراتژی شما در مسیر رسیدن به اهداف کسب و کارتون و تشکیل ساختار درست شرکتتون خواهید بود .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا