فرهنگ سازمانیکسب و کار

چگونه دورکاری ممکن است به کسب و کار شما لطمه بزند

آیا وقتی یکی از کارکنان شما دورکاری برای یک روز را درخواست می کند نگران می شوید؟ واکنش قابل درکی است، تصور کنید کارمند شما به جای کار کردن در حال گشت و گذار در شبکه های اجتماعی باشد!

اما اگر کم کاری نگرانی اصلی شما است، از خطر اصلی دورکاری یا کار در خانه اطلاع ندارید. مشکل این نیست که با دورکاری کار انجام بشود یا خیر، بلکه با کار کردن کارکنان شما در خانه فرهنگ شرکت شما از بین می رود.

در حقیقت شواهد بسیاری وجود دارد که افرادی که از راه دور کار می کنند، نسبت به محل کار، کار بیشتری انجام می دهند. همچنین این افراد نسبت به شاغلین حاضر در محل کار رضایت شغلی بیشتری دارند.

این موضوع، برای شرکت های مثل زیراکس و هیلتون که بطور گسترده کارکنان راه دور استخدام می کنند، خبر خوبی است. اما این مدل برای تمام کسب و کارها مفید نیست.

در TINYpulse ما فقط تحت شرایط خاصی اجازه کار کردن در خانه را می دهیم. آن هم زمانی که کارکنان ما مجبورند صبح زود یا آخر شب با یکی از مشتریان در کشوری دیگر صحبت کنند. من کاملا باور دارم که فرهنگ سازمانی قوی تعیین کننده موفقیت شرکت است و وقتی کارکنان شما در یک جا و کنار هم کار نکنند نمی توانید یک فرهنگ سازمانی قوی داشته باشید.

البته استثنا هم وجود دارد. سال گذشته یکی از کارکنان ما که برای شرکت و فرهنگ سازمانی ما مهم بود، مجبور شد مدتی در کشوری دیگر زندگی کند. ما به او اجازه دادیم از راه دور کار کند. با وجود اختلاف زمانی، او را در فرهنگ شرکت نگه داشتیم و با استفاده از اینترنت او را در جلسه ها و رویدادهای مهم شرکت می دادیم. وقتی از آنجا برگشت، به علت اینکه در این مدت از فرهنگ شرکت جدا نشده بود، به راحتی به کار بازگشت.

یک فرهنگ سازمانی قوی و غنی مزیت رقابتی شماره ۱ هر شرکتی است که از این ویژگی برخوردار باشد. برای تولید محصولات عالی و راضی کردن مشتریان، به کارکنانی با انگیزه و اشتیاق بالا نیاز دارید. وقتی تعداد زیادی از کاکنان شما از راه دور کار کنند، امکان ایجاد یک فرهنگ را نخواهید داشت.

همچنین وقتی تعدادی از کارکنان از راه دور کار می کنند، ممکن است باعث آسیب رسیدن به کارکنانی شود که به دنبال جنبه ی اجتماعی کار در شرکت هستند و در محل کار حاضر می شوند. چنین محیط های کاری قابل پیش بینی نیست.

Marissa Mayer مدیر عامل یاهو دورکاری را ممنوع کرده است و به همین خاطر مورد انتقاد قرار می گیرد. اما اگر عمیقتر به این موضوع نگاه کنیم می بینیم که او این روش را برای تقویت روحیه و نوآوری برگزیده است. او معتقد است که اگر یاهو می خواهد پیشگام باشد کارکنان شرکت باید در یک جا با هم کار کنند.

افراد در محل کار راحتتر می توانند با هم ارتباط برقرار کنند، مشکلاتشان را حل کنند و تعارضات را رفع کنند.

رهبران باید نگرانی شان درمورد اینکه عملکرد کارکنان در خانه چطور خواهد بود را فراموش کنند. طبق تحقیقات انجام شده کارکنانی که از راه دور کار می کنند کارایی و عملکرد مطلوبی دارند.

مشکل واقعی دورکاری این است که می تواند فرهنگ سازمانی یک شرکت را از بین ببرد. فقط در مواقع لزوم باید به کارکنان خود اجازه دهید تا در خارج از محل کار، کار کنند. فرهنگ سازمانی قوی باید اولویت شما باشد..

منبع: Entrepreneur ترجمه: مدیران ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا